Kvilda
Kosek & Kovář, basic design studio (ZAN), 2005-2006

Set of land-art objects designed for village Kvilda situated in the Bohemian Forest.
It used to be a millitary area ( border in between former east and west part of the world). Before the World War Two, it was german territory with plenty of life. Now, it is quite abandoned. The nature cleans the man signs and I would like to remember, that it isn´t virgin forest determinated to freetime activities, only.

...

Following text is available only in czech.

Cesta není velká. Proplétá se mezi nesčetnými, věky obroušenými vrchy. Čas se neúprosně zapisuje do okolní krajiny. Tvoří velké, nesnadno zamaskovatelné změny. Ti ubozí tvorové mají malou šanci něco podstatného změnit. Alespoň doposud se jim to pramálo povedlo. Flora si dělá co chce. Všechny jejich úžasné výtvory už dávno zmizely. Směšně se neustále o něco snaží. Mohli by být nebezpeční, domluví-li se. Vždyť ale sami nevědí, co chtějí. Neustále se střídají, přibývají, ubývají. Nemají žádný cíl. Když už to vypadá, že něčeho dosáhli, stáhnou se. Pohybují se v cyklech. Žijí v cyklech. Jsou blázniví. Někdy je jich tu až moc, jindy málo. Srandovně se bezcílně přemisťují sem a tam. Jen dotknout a zase pryč. Je v tom zmatek a řád zároveň.
Nejlepšího výsledku dosáhnou nechtěně. Snaží-li se o něco, skončí to katastrofou. Kosmetické úpravy by jim možná šly. Menší technologické plochy působí relativně esteticky. K jejich údržbě používají ladnou, hluboké tóny vydávající faunu.
Motá se nám hlava. Je Jich tu příliš. Nerozumíme jim. Vrážejí do nás. Vyluzují zvuky. Motají se. Chceme pryč.
Mezi ligninocelulózovými výhonky je cosi divného. Nelogického. Umístěním. Tvarem nikoliv. Pravidelného. Zvláštně nepatřičného. Neodráží to žádnou světelnou energii. Jsem zmatený. Někdo nás předběhl? Ničemu nerozumím.

“Tunel” má zvýraznit relativně ostrý kontrast mezi zpevněnou cestou a atmosférou jezírka. Měl by umocnit překvapení neznalého návštěvníka. Dlouhý černý tunel uprostřed lesa může vyvolávat obavy, smích, nedočkavost, zuřivost. Rozporuplné reakce.
Je tvořen nosnou kostrou z ocelových profilů a výplní z černě povrchově upraveného, vodě odolného multiplexu. Vnitřní prostor je spoře osvětlen pravidelnými kruhovými otvory ve střeše. Každý pátý multiplex se v bocích nachází kruhové „pozorovací kukátko“.

...

To je ale spousta lidí. Kam se to všichni hrnou. To si myslí, že když jedou na kole, tak mají přednost? Pánové si koupili nová kola a narostl jim hřebínek. To je nějaká zábava, takhle tady jezdit jako idiot v řadě za sebou? A co já tady mám celý den dělat, sama. S parchantama. Ale že by mi někdo pomohl, to ne. Ale co, je docela hezky. Jenom ti komáři. Štípou. No, tady už je to trochu lepší. Cyklistům to tady asi nevoní. Myslím, že se to tady bude dát přežít. Fajn, tady má být nějaké jezírko, nebo co? Prý se tam mám jít podívat. Ale co je to za černou pixlu? Asi nějaká ohrada. Tak to obejdu. Dobře, že jsme koupili ten sportovní kočárek. S normálním bych tady asi těžko projela. Děti, pojďte. Ale co to má být? Nějaké lešení asi. Po tom se má chodit? No to teda nevím. Honzíku, nelez tam! Ale támhle na tom někdo je. Tak to vyzkouším. S kočárkem to asi nepůjde. Chvilku ho tady nechám. Tady se mu nic nestane. Janička spí, ani si toho nevšimne. Není to tak špatné. Ale teda, kdo to vymýšlel? Takhle velká oka. Vždyť tam Honzíkovi zapadne nožička! Ukaž, pojď sem. Neskákej. Rozhoupáváš to. Že tě plácnu! Honzo! Ale teď už toho mám tak akorát dost! Jdeme domů.

Lávka má zpřístupnit jinak těžko dostupné plochy. Podmáčené, nebo s citlivou vegetací, která by hůře snášela ošlapání. Měla by umožnit levitování v úrovni, nebo těsně nad vysokou trávou. Horizontální nosné části, zábradlí a stojiny jsou z obdélníkových, antikorozně upravených ocelových profilů. Uvnitř rámů je vypnuta síť z nerezových ocelových lanek.

16_cerny-nove3.jpg
       
16_zelenepruhyu.jpg
       
16_vojensky.jpg
       
16_ruzovouckevlnky.jpg
       
16_koryto-dlouheu2.jpg
       
16_sit1.jpg
       
16_sitdetail.jpg
       
16_4.jpg